مقالات

سیبک چیست و چه نقشی در سیستم جلوبندی خودرو دارد؟

قطعا شما هم تا به حال نام سیبک خودرو را به وفور شنیده‌اید. سیبک که یکی از اجزای مهم سیستم جلوبندی خودرو به حساب می‌آید و وظیفه ایجاد امکان حرکت دورانی و گردشی چرخ‌ها را بر عهده دارد. در این مقاله از وبلاگ کلیگ یدک با این عضو مهم سیستم جلوبندی خودرو بیشتر آشنا خواهیم شد.

سیبک خودرو چیست؟

سیبک از یک میله بازویی و یک گوی فلزی تشکیل شده است. این گوی در یک محفظه فولادی با حفاظ پلاستیکی قرار گرفته و حرکت دورانی می‌کند. این حرکت دورانی باعث می‌شود تا قطعه بازویی سیبک هم امکان حرکت در محورهای مختلف را پیدا کند. حال زمانی که شما فرمان خودرو را می‌چرخانید سیبک با استفاده از امکان حرکتی خود باعث می‌شود چرخ خودرو در جهت مورد نظر چرخیده و با استفاده از امکان حرکت به بالا و پایین به فرمان‌پذیری و تعلیق بیشتر چرخ‌ها کمک کند. پس کاملا قابل درک است که خرابی این قطعه تا چه حد بر عملکرد درست خودرو تاثیر خواهد گذاشت.

نشانه‌های خرابی سیبک خودرو

با توجه به نقش سیبک خودرو که بالاتر شرح داده شد این قطعه در معرض انواع مختلف شرایط و آسیب‌های متفاوت است. اگرچه این قطعه به نحوی طراحی و ساخته می‌شود که به راحتی خراب نشود اما ممکن است پس از طی کردن مسافت‌های بالا و پایان عمر مفید سیبک احتیاج به تعویض آن داشته باشید. در زیر به معرفی انواع مختلف خرابی‌های رایج سیبک خودرو پرداخته‌ایم:

  • خلاصی بیش از حد فرمان: هر خودرویی بعد از سال‌ها استفاده دچار مقداری خلاصی فرمان خواهد شد. چنانچه این خلاصی بیش از حد نرمال یا در حد نیم ساعت از هر طرف باشد می‌تواند یکی از نشانه‌های خرابی سیبک‌های خودرو باشد.
  • ساییدگی در چرخ‌های جلو: ساییدگی لاستیک‌های جلو امری طبیعی است که بر اثر استفاده از خودرو برای تایرهای اتفاق می‌افتد. اما نوع ساییدگی است که تعیین کننده نرمال بودن آن و یا نقص فنی خودروست. چنانچه باد تایرها کاملا تنظیم باشد ساییدگی باید در وسط تایر روی دهد و چنانچه باد کم باشد ساییدگی در اطراف تایر اتفاق خواهد افتاد. اگر در کی از این دو شرایط نتیجه متفاوتی مشاهده کردید می‌تواند نشانه خرابی سیبک خودرو باشد.
  • عدم حرکت مستقیم خودرو: یکی دیگر از نشانه‌های خرابی عدم توانایی حرکت مستقیم خودرو و تمایل به انحراف به چپ و یا راست است. اگرچه این عامل می‌تواند به موارد زیادی وابسته باشد اما یکی از دلایل خرابی سیبک هم به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که این مورد با کشیدگی فرمان متفاوت است و در این در حین انحراف خودرو فرمان اتومبیل همچنان ثابت است.
  • شنیدن صدای تق تق از چرخ در هنگام عبور از روی سرعت گیر: اگر هنگام عبور از روی سرعت گیر، موانع جاده‌ای و دست‌اندازها با صدای تق تق از چرخ یا چرخ‌های جلو خودرویتان روبرو می‌شوید به احتمال خیلی زیاد باید سیبک اتومبیل را تعویض کنید. این صدا یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی سیبک خودرو است.
  • لرزش فرمان: اگر در هنگام رانندگی با لرزش فرمان مواجه می‌شوید و در حالت گردش این لرزش افزایش پیدا می‌کند ایراد از سیبک خودرو است.
  • کشیدگی فرمان: اکثر رانندگان این مشکل را تجربه کرده‌اند. در این حالت در صورتی که حین حرکت دستان خود را از روی فرمان خودرو بردارید فرمان به یکی از طرفین چرخیده و خودرو از مسیر مستقیم خود خارج می‌شود. این حالت هم دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد اما یکی از این موارد قطعا خرابی سیبک خودرو است.

اگر هر یک از موارد بالا را در خودرویتان مشاهده می‌کنید در اسرع وقت با مراجعه به تعمیرکاران مجاز از سلامت سیبک‌های اتومبیلتان اطمینان حاصل نمایید. در صورت لزوم به تعویض سیبک‌های می‌توانید انواع سیبک مناسب برای خودرویتان را از این لینک و با تخفیف ویژه از کلیک یدک تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *